Анна Иванова Бъкстон
Европейките султанки на Османската империя

Автор
Анна Иванова Бъкстон
Заглавие
Европейките султанки на Османската империя
Националност
българска
Език
български
Поредност на изданието
първо
Категория
Българска историческа проза
Коректор
Вера Гьорева
Оформление на корица
Деница Трифонова
Компютърна обработка
Марио Йорданов
Предпечатна подготовка
Изток-Запад
Издател
Издателство „Изток-Запад“
Град на издателя
София
Година на издаване
2018
Адрес на издателя
ул. „Стара планина“ №5
Печат
Изток-Запад
Други полета
На корицата: „Роксолана и Сюлейман Великолепни“, картина на Антон Хикел от 1780 г.
Носител
хартия
Печатни коли
20
Формат
16/60/90
Брой страници
320
Подвързия
мека
Цена
18 лв.
С илюстрации
да
ISBN
978-619-01-0293-9
УДК
94(560)(092), 929(560)
Анотация

Още от самото начало на историята жените „зад кулисите“ са играли роля, която, въпреки че е била често от критично значение, рядко е била добре известна или оценявана истински. По тези причини Анна Бъсктон би трябвало да бъде поздравена за това, че хвърля светлина върху цяла категория от жени „зад кулисите“ — по точно европейките-невести на Османските султани. Тя не само ни представя често удивителните съдби на „европейките-султанки“, но също ни запознава с промените в развитието на Османската империя, съдбите на съпрузите на тези жени, както и на множество второстепенни герои.
Двете султанки българки биха били от голям интерес за българския читател. Едната е Тамара, която се жени за Мурад I около 1371 г. Сравнително малко се знае за нея, но въпреки това Анна Бъсктон успява да събере много и различна информация, която дава на читателя чувството, че познава живота ѝ в османския двор. Другата българска султанка е млада родопчанка, която вероятно се е казвала Соня. Книгата съдържа особено увлекателни детайли за това как тя се връща в родопското си село и там създава полусамостоятелна малка държава.
Хората казват, че истината е още по-странна и от измисления разказ, и аз бих искала да уверя читателите, че нищо в приказките на Хиляда и една нощ не може да се състезава с изумителните съдби и времена на европейките султанки на Османската империя!
Д-р Мерсия Макдермот

Информация за автора

Анна Иванова Бъкстон е родена и отраснала в Бургас. От 1980 година тя живее във Великобритания. Завършила е Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, след-дипломна квалификация в „Colchester Institute“ и магистратура в „Anglia Ruskin University“. След успешна кариера в британската образователна система, тя се оттегля, за да се посвети на творческа дейност.
Автор е на документално-историческа книга, базирана в българското средновековие, за живота на дъщерята на цар Иван-Александър — Кера Тамара Шишман, и нейния брак със султан Мурад I, в която се разглежда възходът на Османската империя и падането на Балканите под османско владичество.

Рекламни коментари

Тази книга би заинтересувала всички читатели, които биха искали да знаят повече за скритата история на Османската империя и нейните жени.
Димана Трънкова, Сп. „Вагабонд“

Въведено от
Еми
Създадено на
Обновено на
Връзки в Мрежата
Издателства Библиографии Книжарници
Чужди рафтове

Корици 2