В тази книга ще намерите принципите на научнообосновани отговори на редица интересни, спорни и недоизяснени в науката въпроси като: как и кога предчовекът е станал истински човек; къде е границата между биологично и социално; има ли в животното някакви човешки „характеристики“; какви животински „характеристики“ може да има в човека и т. н.
А това са проблеми, които засягат всекиго, защото няма човек, който да не желае да узнае какво е неговото място в света, откъде идва и накъде отива.
Книгата на Николай Василев е своеобразно марксистко-ленинско, философско осмисляне на натрупаните през последните десетилетия антропологични, палеонтологични и археологични факти и материали за най-ранната история на човека. В полето на идеологическата и научната „война“ за произхода на човека и неговата човешка същност тези факти служат на някои учени за формулирането на изводи и обобщения, чужди на материализма, на марксизма-ленинизма и дори на хуманизма на съвременната научна мисъл.
Авторът воюва и срещу биологизаторските, и срещу социологизаторските тенденции в тълкуването на границата между биологично и социално, защото все още много „учени“ смятат, че животните също се трудят, изграждат сложни обществени обединения, мислят логически и т. н.
Така въз основа на принципни и ясни разграничения, почиващи на същността на марксистко-ленинската философия, постепенно бива очертан своеобразният „портрет“ на човека с всички характерни единствено за него способности и дейности.
Съдържание
Увод
ПОЯВАТА НА ЧОВЕКА И СОЦИАЛНИТЕ ЗАКОНОМЕРНОСТИ / 7
Глава I
ПРЕВЪПЛЪЩЕНИЯТА НА БИОЛОГИЗМА И СОЦИОЛОГИЗМА / 25
Глава II
„ПОРТРЕТ“ НА ЧОВЕКА КАТО „БИОЛОГИЧЕН ВИД“ / 80
Глава III
„ПОРТРЕТ“ НА ЧОВЕКА, СЪЗДАЛ САМИЯ СЕБЕ СИ / 122
Вместо заключение
ДРУГИ РАЗЛИЧИЯ МЕЖДУ ЧОВЕКА И ЖИВОТНОТО / 214
Използвана литература / 235