Да се осмелиш да шофираш
			
	
	- Заглавие
- Да се осмелиш да шофираш
- Подзаглавие
- Пробуждането на една саудитска жена
- Тип
- автобиография
- Националност
- американска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Категория
- Биографии и автобиографии
- Теми
- Човек и бунт
- Преводач
- Емил Ценков
- Език, от който е преведено
- английски
- Редактор
- Симона Калева
- Отговорен редактор
- Яна Парашикова-Аролска
- Коректор
- Мариана Пиронкова
- Предпечатна подготовка
- издателство „Вакон“
- Издател
- Киви
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 2019
- Други полета
- „Киви“, запазена марка на „Вакон“ ООД
- Носител
- хартия
- Печатни коли
- 22
- Брой страници
- 352
- Подвързия
- мека със сгъвка
- Цена
- 21,00
- ISBN
- 978-619-7300-66-6
- Анотация
- 
							Мемоарът на Манал ал-Шариф е изящен разказ за пробуждането на една съвременна саудитка, за превръщането й от ревностен религиозен радикал в свободна жена. 
 Израснала е в Мека, в семейство на таксиметров шофьор и набожна домакиня. Животът пред нея изглежда предначертан — завършване на гимназия, брак, деца. Оказва се обаче, че съдбата на младото момиче далеч ще надхвърли клишето за образцова саудитска съпруга. Манал ще промени живота и мирогледа и на други жени в Саудитска Арабия — държава, която силно ограничава правата на жените. Дългият списък със забрани включва общуване с мъже извън семейния кръг, достъп до определени медицински и козметични процедури, както и правото да шофират.
 През 2011 г. Манал е арестувана с обвинението „шофира, макар че е жена“. Но дори това не може да спре желанието й за промяна на установения ред.
 Организира множество прояви и кампании. Благодарение на усилията й и с подкрепата на съмишленици, към днешна дата забраната за шофиране от жени в Саудитска Арабия е отменена.
- Информация за автора
- 
							Манал ал-Шариф е родена в Мека и е активист за правата на жените. Тя е едно от лицата на кампанията Women2Drive. 
 Днес Манал ал-Шариф прекарва времето си между Ню Хемпшир и Австралия. Живее със съпруга си Рафаел и единия от двамата си синове. Продължава да се бори за правата на саудитските жени, като участва в международни форуми, изнася речи и организира кампании.
 През 2012 г. списание „Тайм“ я включва в ежегодния си списък с най-влиятелни личности.
- Рекламни коментари
- 
							Историята на Манал ал-Шариф ще ви шокира дори ако си мислите, че познавате добре условията, в които живеят жените в Саудитска Арабия. 
 Меган Дън, The New York Times Book Review
 
 Това е една изпълнена с живот, вдъхновяваща книга!
 О, The Opra Magazine
 
 „Да се осмелиш да шофираш“ е свидетелство за това как жените в мюсюлманските страни могат да подкрепят промяната в културните нагласи стъпка по стъпка.
 New York Journal Of Books
- Съдържание
- 
							Глава 1. Страната с един крал и милиони кралици…13 
 Глава 2. Хлебарки и решетки…35
 Глава 3. Мръсни момичета…53
 Глава 4. Мека под обсада…79
 Глава 5. Зад булото…101
 Глава 6. Моята Барби е убита…119
 Глава 7. Забранената сателитна чиния…141
 Глава 8. Работеща и бездомна…169
 Глава 9. Любовта и младежът с фалафелите…195
 Глава 10. Живей свободен или умри…227
 Глава 11. Шофира, макар че е жена…247
 Глава 12. В кралството на саудитските мъже…275
 Глава 13. Абуя и кралят…299
 Глава 14. Дъждът започва с една капка..319
 Благодарности…345
- Бележки за изданието, от което е направен преводът
- 
							Manal al-Sharif 
 Daring To Drive: A Saudi Woman's Awakening (2017)
- Въведено от
- Еми
- Създадено на
- Обновено на
- Връзки в Мрежата
- Книжарници
 
			