Даниъл Голман
Новата социална интелигентност

Автор
Даниъл Голман
Заглавие
Новата социална интелигентност
Националност
американска
Език
български
Поредност на изданието
първо
Категория
Приложна психология
Преводач
Юлиян Антонов
Език, от който е преведено
английски
Година на превод
2010
Коректор
Людмила Петрова
Оформление на корица
Румен Хараламбиев
Компютърна обработка
Румен Хараламбиев
Предпечатна подготовка
Изток-Запад
Издател
Издателство „Изток-Запад“
Град на издателя
София
Година на издаване
2010
Адрес на издателя
ул. Н. В. Гогол №5
Печат
Изток-Запад
Други полета
Празна е страница 8.
ISBN мека подвързия: 978-954-321-671-0
Носител
хартия
Дадена за набор/печат
март 2010 г.
Излязла от печат
март 2010 г.
Печатни коли
32
Формат
16/60/90
Брой страници
512
Подвързия
твърда
Цена
30 лв.
ISBN
978-954-321-672-7
УДК
316.6, 159.923
Анотация

Целта на тази книга е да разбули една новозараждаща се наука, откриваща почти всеки ден изумителни неща в нашия вътрешен свят. Най-фундаменталното откритие на новата дисциплина е, че по рождение ние сме свързани с мрежа от невидими жици.
Неврологията е установила, че самата форма на мозъка ни го прави контактен и общителен, а когато общуваме с някой от себеподобните си, ние винаги се включваме и в една интимна междумозъчна връзка.
Тези невровериги позволяват на мозъците ни да се впускат в един своебразен танц, танго на емоции. Нашите социални контакти оперират и като модулатори — те са едни интерперсонални термостати, поддържащи ключовите ни мозъчни функции. Отново те подготвят и аранжират избликващите емоции.
Ефектът на самите емоции е с далечни последици. Те стигат до всяка част на тялото, обливайки я с водопад от хормони, които пък регулират биосистемите, свързващи сърцето с имунните клетки. Може би най-удивителното е, че науката вече може да проследи връзката между най-стресиращите ситуации и действието на онези специфични гени, регулиращи имунните ни системи.
В този смисъл всички взаимоотношения, в които влизаме, моделират, и то в учудващо голяма степен, не само нашия житейски опит, но и биологията ни. Интерцеребралната връзка позволява на самите взаимоотношения да определят и нашите реакции към другите, като започнем от най-простите — дали да се засмеем на същата шега, разсмиваща този, с когото общуваме, но и в далеч по-комплицирани ситуации, например кои гени да бъдат активирани в т-клетките (лимфоцитите, образувани в тимусната жлеза), които пък изпълняват функциите на пехотинци в нестихващата битка между имунната система и нахлуващите отвън бактерии и вируси.

Бележки за изданието, от което е направен преводът

Daniel Goleman
Social intelligence (2006)

Въведено от
Еми
Създадено на
Обновено на
Връзки в Мрежата
Издателства Библиографии Книжарници

Корици 2