Ангелогласният
- Заглавие
- Ангелогласният
- Други автори
- Стоян Джуджев (послеслов)
- Тип
- роман
- Националност
- българска
- Език
- български
- Поредност на изданието
- второ
- Категория
- Българска историческа проза
- Жанр
- Биографичен роман, Исторически роман, Роман за съзряването
- Теми
- Християнство, Средновековие
- Редактор
- Борис Дечев
- Художник
- Евгени Босяцки
- Художествен редактор
- Зоя Ботева
- Технически редактор
- Стефан Станев
- Коректор
- Мария Начева
- Издател
- Издателство на Българския земеделски народен съюз
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 1981
- Адрес на издателя
- ул. „Янко Забунов“ 1
- Печат
- Печатница на Издателството на БЗНС, София, ул. 5–012 № 2
- Други полета
- Изданието е посветено на 700-годишнината от рождението на Йоан Кукузел.
- Носител
- хартия
- Дадена за набор/печат
- 14.XI.1980 г.
- Подписана за печат
- 12.XII.1980 г.
- Излязла от печат
- м. януари 1981 г.
- Печатни коли
- 11
- Издателски коли
- 9,24
- УИК
- 10,18
- Формат
- 1/32 от 84/108
- Код / Тематичен номер
- 29/95362/5605-61-81
- Номер
- Б-З
- Поръчка
- 642/1980 г.
- Издателски №
- 2/1981 г.
- Брой страници
- 176
- Тираж
- 30150
- Подвързия
- мека
- Цена
- 1,10 лв.
- С илюстрации
- да
- УДК
- 886.7-31, 78.071.2Б(092), 92Йоан Кукузел
- Анотация
-
Историята не само ражда великите личности, тя ги помни и пази за идните поколения, защото с техния творчески гений и дела се гради стъпка по стъпка човешкият прогрес. Такава голяма личност за нашата културна история е и Йоан Кукузел — Ангелогласният. Голямото признание за делата и приноса на вдъхновения създател на „Полиелей на българката“ се дължи на богатата му и разностранна музикална дейност, оставила трайни следи не само в песенната култура на православния Изток, но и в цялата европейска и световна култура.
Мащабността на Йоан Кукузел като песнотворец, теоретик и музикален педагог идва от характера на самата епоха, която го ражда и извежда на историческата сцена: епоха колкото забележителна, толкова и драматична и съдбоносна за Византия, България и другите балкански страни.
Високо оценени още приживе на големия творец, произведенията му се преписват и разнасят в близки и далечни страни, запазвайки при всички случаи означението „от майстор Йоан Кукузел“, за да ги откриваме сега в библиотеките на Цариград и Солун, Атон, Атина, Синай, Ерусалим, Ватикана, Париж, Мюнхен. Испания и др.
Създадени преди близо седем столетия, творбите на Кукузел не са загубили своето художествено значение и сила. Те досега се изпълняват по света и будят възхищение и радост.
Днес, когато се издига повикът за хармоничното естетическо и партиотично възпитание на подрастващите поколения, творческото наследство на великия български песнотворец е богат извор за достигане на възвишеното, хуманното, красивото. Чрез него ние се пренасяме в душевния мир на нашите далечни прадеди, за които любовта към човека, към българската мадона — майката, стои над всичко и е по-силна от всичко.
* * *
Роден през XIII столетие в Драч (днес Дурацо — Албания) от родители българи, преживял сиромашко детство, пасейки кози в планините около родното си място, Йоан Кукузел като юноша попада в столицата на Византия — Константинопол. Неговият изключителен талант го отвежда в императорската певческа школа, издига го до положението на пръв певец на императора. Тук той получава прозвището „Ангелогласният“. Петнадесет години по-късно Йоан избягва в манастира „Иван Атанасий“ в Атон и приема монашески сан. Обикнат от стари и млади, Кукузел създава тук редица прочути черковни композиции, обучава талантливи ученици — продължители на забележителното му дело, ръководи прочут за времето си осемгласен хор, който изпълнява неговите творби. На живота и творчеството на този „пророк на звука с всичката негова многостранност, която го прави горещ и светъл като слънцето“, седемстотингодишнината от чието рождение бе чествувана през 1980 година под егидата на ЮНЕСКО, е посветен романът на видния наш белетрист Добри Немиров. - Бележки
-
Истинско име на автора: Добри Харалампиев Зарафов.
Първо издание: 1938 г., Библиотека „Български исторически романи“; Г. VIII, № 1. - Въведено от
- Karel
- Завършено от
- mitashki_mitko
- Създадено на
- Обновено на
- Източници
-
Сканове: mitashki_mitko.
COBISS: УДК, тип произведение, данните в "Бележки". - Връзки в Мрежата
- Библиографии
- Промени