Ханс Блуменберг
Парадигми към една метафорология

Автор
Ханс Блуменберг
Заглавие
Парадигми към една метафорология
Издателска поредица
Varius
Тип
научен текст
Националност
немска (не е указана)
Език
български
Поредност на изданието
първо (не е указано)
Категория
Философия
Преводач
Нина Николова, Валентин Калинов
Език, от който е преведено
немски, старогръцки и латински
Година на превод
2015
Редактор
Валентин Калинов
Редактор на издателството
Антоанета Колева
Художник
Яна Левиева
Технически редактор
Ася Захариева
Коректор
Милена Генова
Компютърна обработка
Гергана Икономова
Издател
Издателска къща „Критика и Хуманизъм“
Град на издателя
София
Година на издаване
2015
Адрес на издателя
пл. „Славейков“ 11, 1000
Печат
Миг принт
Други полета
Книгата е издадена с финансово подпомагане от Национален фонд „Култура“.

Издаването на тази книга беше подкрепено от ТРАДУКИ, литературна мрежа, в която участват Федералното министерство по въпросите на Европа, интеграцията и външните работи на Република Австрия, Министерството на външните работи на Федерална република Германия, Швейцарската културна фондация „Про Хелвеция“, Федералното канцлерство на Република Австрия, КултурКонтакт Австрия, Гьоте-институт, Словенската агенция за книгата JAK, Министерството на културата на Република Хърватия, ресор „Култура“ в правителството на Княжество Лихтенщайн, Фондацията на Лихтенщайн за култура, Министерството на културата на Република Албания, Министерството на културата и информацията на Република Сърбия, Министерството на културата на Република Румъния и фондация „С. Фишер“.
Носител
хартия
Формат
140×200
Брой страници
272
Тираж
800
Подвързия
мека
Цена
не е указана
ISBN
978-954-587-193-1
УДК
159.955, 130.2
Анотация

Няма нищо по-силно от „голата истина“?
Питали ли сте се защо тези метафори са „безсмъртни“?

Най-сетне за пръв път на български имаме книга — и то от типа „представително резюме“ или „въведение за начинаещи“ — на един от най-оригиналните хуманитарни мислители на съвремието: Ханс Блуменберг, автор на идеята за метафорологил. Освен като път за изработване на културна история и теория, освен като възхитителен начин да се премахнат границите между философия, културология, литературна теория и прочее „дисциплини“ на хуманитарните и социалните науки, тази позиция и тази книга са нов и различен прозорец за свеж въздух, ако се интересувате от собственото си мислене и себеосмисляне.
Съществуват „абсолютни метафори“, казва Блуменберг. Те не се преодоляват в движението към понятия, а са неизчерпаем ресурс за всяко мислене. Дали по този начин не се универсализира максимално фигуративното мислене, което иначе бива ограничавано до сферата на изкуството и най-много — до осмислящия го естетически и критически дискурс?
„Абсолютните метафори имат история… в един по-радикален смисъл от понятията, тъй като историческата промяна на една метафора разкрива метакинетиката на историческите смислови хоризонти…
Метафорологията се стреми да достигне субструктурата на мисленето … Същевременно цели да покаже с каква ‘смелост’ духът изпреварва сам себе си в своите образи.“

Информация за автора

Ханс Блуменберг (1920 — 1996), чиято биография по време на националсоциализма е белязана от страданията на „наполовина евреина“, след изучаване на философия, германистика и класическа филология, започва академичния си път с докторската работа „Приноси към проблема за оригиналността на средновековната схоластична онтология“ в Университета в Кил. Там се хабилитира с изследването „Онтологичната дистанция. Проучване на кризата на Хусерловата феноменология“. Последователно е доцент, професор и почетен професор на университетите на Хамбург, Гисен, Бохум, Мюнстер. Член е на няколко научни академии, на престижния Съвет на германската фондация за научни изследвания, а през 1963, заедно с Х.-Р. Яус, В. Изер и др., става съосновател на прочулата се група „Поетика и херменевтика“ (Х.-Г. Гадамер също е неин член), която огранизира множество колоквиуми и издава поредица от тематични антологии.
Блуменберг е носител на наградата „Зигмунд Фройд“ за научна проза — доказателство за онзи уникален стил, който настоящата книга чудесно илюстрира. Нарастващият брой негови изследователи го сродяват с традиции като херменевтика, феноменология, постструктурализъм, но истински отличителното е несравнимата му оригиналност и именно дистанцирането от познати традиции.

Съдържание

Въведение…9
I. Метафориката на ’мощната’ истина…18
II. Метафорика на истината и прагматика на познанието…32
III. Един герминологично-метафорологичен напречен разрез на представата за истина…68
IV. Метафориката на ’голата’ истина…85
V. Terra incognita и ’незавършен универсум’ като метафори за отношението на Новото време към света…107
VI. Органична и механична фонова метафорика…125
VII. Мит и метафорика…153
VIII. Терминологизация на една метафора: ’правдоподобност’ / вероятност…161
IX. Метафоризирана космология…198
X. Геометрична символика и метафорика…232

Бележки

Празни страници 8.

Бележки за изданието, от което е направен преводът

Hans Blumenberg
Paradigmen zu einer Metaphorologie (1960)

Въведено от
pano
Създадено на
Обновено на
Връзки в Мрежата
Библиографии Книжарници
Промени

Корици 2