Куражът да бъдеш
- Заглавие
- Куражът да бъдеш
- Други автори
- Александър Иванов (предговор)
- Тип
- мемоари
- Език
- български
- Поредност на изданието
- първо
- Редактор
- Светла Бъчварова
- Художник
- Емилия Иванова
- Оформление
- ЕТО ЕООД
- Предпечатна подготовка
- ЕТО ЕООД
- Издател
- Издателство ЕТО
- Град на издателя
- София
- Година на издаване
- 2015
- Носител
- хартия
- Формат
- 16/70×100
- Брой страници
- 600
- Тираж
- 500
- Подвързия
- мека
- Цена
- 15 лв.
- ISBN
- 978-954-9859-63-8
- Анотация
-
Не сте чували за писателя Георги Петров? Не е чудно, защото „Куражът да бъдеш“ е първата книга на 87 годишния автор (роден през 1928 г.), който в активните си години е сред водещите дейци на българската хотелиерска и ресторантьорска индустрия. Книгата спокойно може да бъде определена като своеобразен рекорд за литературен дебют.
Малко преди да навърши 80 години, Георги Петров научава, че е болен от рак. Той се зарича, че ако се излекува, ще опише живота си. След като преодолява тежката болест, той сяда и повече от година упорито пише, подпомаган от уникалната си памет. Така се е получил близо 600-страничен документален и невероятно картинен роман не за живота на един както обикновен, така и необикновен човек, а за живота на българите в последните 80 години.
Потомък на тракийски бежанци, Георги Петров с огромна любов и с желязно чувство за реализъм описва Харманлийския край и хората му, родното си село Бисер, след това деветосептемврийското преобръщане на живота, когато новото нахлува безцеремонно, помитайки доброто на старото. А после постепенно идва физическият разгром на селото, но не и на неговия манталитет, който се пренася в града и дава облика на отношенията в социалистическа България — процес, прекрасно видян, преживян и осмислен от автора.
В книгата има огромен брой случки, сцени и истории, всяка от които сама по себе си е отделен разказ. Героите на Георги Петров са истински — от учителя белогвардеец по немски, полуграмотната сервитьорка партиен член, бившия капиталист и съдържател на столичния ресторант „България“, партийните и областни функционери в Хасково, министри и председатели на държавни структури през 70-те години. И най-вече герои са обикновените хора — с хитрините и компромисите си, за да живеят, без да загубват напълно човешкия си облик. Всичко е разказано от първо лице в тази панорамна картина на България. - Бележки
-
Текстът е представен в chitanka.info по желание на автора и издателството.
- Въведено от
- sashodi
- Създадено на
- Обновено на
- Промени