Тур Хейердал
Експедиция „Тигрис“

Автор
Тур Хейердал
Заглавие
Експедиция „Тигрис“
Издателска поредица
Библиотека „Нептун“
Подпоредица
1982 №2
Тип
пътепис
Националност
английска
Език
български
Поредност на изданието
първо
Категория
Пътешествия и експедиции
Жанр
Научнопопулярна литература, Антропология, История
Теми
Морска тематика, Пътешествия
Преводач
Герасим Величков
Език, от който е преведено
английски
Година на превод
1982
Редактор
Георги Димитров
Художник
Иван Кенаров
Технически редактор
Пламен Антонов
Рецензент
Тинко Трифонов
Коректор
Паунка Камбурова
Библиотечно оформление
Иван Кенаров
Издател
Книгоиздателство „Георги Бакалов“
Град на издателя
Варна
Година на издаване
1982
Печат
ПК „Димитър Благоев“ — София
Носител
хартия
Дадена за набор/печат
20 IV 1982 г.
Подписана за печат
24 VI 1982 г.
Излязла от печат
септември 1982 г.
Печатни коли
24.50
Издателски коли
28.59
УИК
31.18
Брой страници
392
Тираж
3 315
Подвързия
твърда с обложка
Цена
4.07 лв
С илюстрации
да
ЕКП
95362725112409-21-82
УДК
910.4
Анотация

Какви са били истинските възможности на най-старата известна нам цивилизация — шумерската имали ли са възможност древните ни предци да прекосяват огромни водни площи с на пръв поглед крехките си тръстикови ладии…
Тур Хейердал е решил да преразгледа някои школски истини, и то на дело. Така една тръстикова ладия, построена по древношумерски образец, с дванадесет членен екипаж, в който има представители на девет нации, тръгва по трасе, по всяка вероятност използвано още преди 5000 години от шумерските мореплаватели.
Хейердал вярва, че морето не разделя хората, а ги сближава — сближава цивилизация с цивилизация.
Експедицията открива Дилмун, легендарен град, където Зисудра, шумерският Ной, уж се установил след потопа открива и друг легендарен град — Макан но най-важното откритие е, че хора, силни духом, са способни да устоят на всички изпитания заедно и да преодолеят всички расови, политически и религиозни скруполи в името на една хуманна цел.

Информация за автора

Роден е на 6 октомври 1914 г. в град Ларвик в Южна Норвегия. Създава хипотезата за заселването на полинезийските острови от Южна Америка. За да я потвърди, предприема през 1947 г. плаване със сал „Кон-Тики“ и петима придружаващи го от град Каляо до островите Туамоту, като използва морските течения и ветрове. През 1953 г. начело на експедиция проучва Галапагоските острови и открива доисторически селища. На сал от балсови трупи завързани с лиани, ползвайки едно единствено съвременно достижение на техниката — радио, изхранвайки се с риба, шестима мъже и един папагал (загинал трагично по време на буря) за 101 дни преодоляват разстоянието между Каляо (Перу) и о-ви Туамоту (Френска Полинезия). По време на плаването стотици радиолюбители са осъществявали връзка с екипажа от ентусиасти. Това е бил и начинът да се проследява самата експедиция. Хранили се с морска храна. Документалният филм за експедицията печели Оскар през 1952 г., а през 2012 г. е направен игрален филм, пресъздаващ епичното плаване. Книгата „Пътешествие на Кон-Тики“ е преведена на 67 езика и има голям успех. Българският превод е едно от популярните четива за любителите на пътешествия и приключения.
През 1955 — 1956 г. провежда проучвания на островите Пасха, Рапа-Ити и също на Маркизските острови, като установява, че са заселени през четвърти век. През 1969 г. се опитва да пресече Атлантическия океан с тръстикова лодка „Ра“, но неуспешно, а през 1970 г. отново с лодка „Ра-2“ от бреговете на Мароко достига американските брегове. През 1977 г. ръководи експедиция през Индийския океан с папирусната лодка „Тигрис“.
След като разбира, че страда от рак на мозъка, Хейердал се отказва от медицинска помощ и се прибира в дома си в село Кола Микари в околностите на италианския град Андора, провинция Савона на регион Лигурия. Там той умира по време на сън на 18 април 2002 г. на 87-годишна възраст.
През 2006 г. внукът на Тур Хейердал — Олав Хейердал построява подобен на Кон-Тики сал и отново за 101 дни преодолява същото разстояние. Това се превръща в безспорно доказателство, че успехът на първата експедиция не е щастлива случайност. В наши дни в столицата на Норвегия Осло функционира музей, посветен на плаванията на Тур Хейердал.

Съдържание
  1. В търсене на началото…5
  2. В Райската градина…38
  3. Първи проблеми…75
  4. Проблемите продължават…103
  5. Към Дилмун, страната на Ной…137
  6. Овладяваме „Тигрис“…188
  7. Търсим пирамида и намираме Макан…217
  8. „Тигрис“ и свръхкорабите; плаването до Пакистан…252
  9. Сред долината на Инд, в търсене на Мелуха…290
  10. От Азия до Африка или от Мелуха до Пунт…322
  11. Пет месеца за нас, пет хилядолетия за човечеството…365
Бележки

Илюстрациите не са в номерацията на страниците.
Стр. 390 е празна.

Бележки за изданието, от което е направен преводът

Thor Heyerdahl
The Tigris Expedition (1980)
George Allen & Unwin, London

Въведено от
vax
Създадено на
Обновено на
Източници
cobiss.net (тираж)
libruse.bg (информация за автора)
Връзки в Мрежата
Библиографии
Промени
Чужди рафтове

Корици 6