Николай Хайтов
Диви разкази

Автор
Николай Хайтов
Заглавие
Диви разкази
Издателска поредица
Златна колекция XX век №4
Тип
сборник разкази
Националност
българска
Език
български
Поредност на изданието
не е указано
Категория
Съвременна българска проза: разкази и новели
Теми
Родопски бит, Български корени
Художник
Click Art
Оформление на корица
La Repubblica — Italia
Издател
Дневен труд и 24 часа, Mediasat Group, S. A.
Град на издателя
София
Година на издаване
2005
Печат
отпечатана в Германия
Други полета
ISBN 84-9819-031-2 (на цялата колекция)
Златна колекция XX век
Изборът на Дневен Труд и 24 часа
2005 Mediasat Rights Kft./Mediasat Group, S.A.
Книгата се продава само с Дневен Труд или 24 часа
Носител
хартия
Брой страници
256
Подвързия
твърда с обложка
Цена
без сведения за цена
ISBN
84-9819-097-5
УДК
886.7-32
Анотация

„На ония, младите години бях деликанлия, буйна кръв. Не бях едро, ала яко. Мартинката ми лаеше на гърбината, в пояса — нож до нож. Два ли, три ли бяха, не ги помня, а ливорверът — ей тука, на кълката. Всички ме знаеха, че си не поплювам, та щом някой се наканеше да си краде жена — викаха мене. Жененето не ставаше тогава с кандърми — в ония мъжки времена.“


Един ден през 1967 г. Николай Хайтов се събужда със славата на класик — току-що сборникът „Диви разкази“ е пуснат по книжарниците и в печата веднага пламва литературен спор — какви са тия „дивотии“, това разкази ли са или родови случки, семейни предания, чути и записани от автора. Къде тук е съвременният герой, къде е нашето време, не е ли това бягство от действителността…
Спорът прераства в разгорещена полемика между емоционалното и рационалното схващане за това как трябва да се пише и как трябва да се тълкува написаното.
Но докато литературно критическите петли се надвикват и накудкудякват около чуждото яйце, докато вдигат шум до пълно изкукуригване, сборникът изчезва от книжарниците.
По безжичния телеграф на читателското разузнаване върви слухът, че се е появило нещо ново, доста дръзко, странно четиво с ръбати, чудновати, необичайни герои и героини.
Много бързо „непокорната“ и „дива“ книга се превръща в художествен мит. Само след година и нещо се появява и второто издание на „Диви разкази“, което е доста пъргава реакция за условията на държавната икономика, в която издателските планове се правят за година-две напред.
Оттук насетне „Диви разкази“ тръгват победоносно през годините — досега имат над 15 издания с общ тираж над 400000 екземпляра и отделно 28 версии на чужди езици, което прави тази книга най-четеното българско заглавие по света.

Информация за автора

Николай Хайтов (1919–2002) води през 82-годишния си живот люти разпри с всичко, което боде собствената му представа за родолюбиво и справедливо дело. В продължение на четири десетилетия е сърцето и моторът на дискусии около гроба на Левски, чистотата на езика, вклинява се в полемики за екологията на природата и на душата, за политически и военни пристрастия.
Дебютът му в литературата е с "Горски разкази " през 1957 г. Но творбите, с които Хайтов приживе влиза в българската класика, са "Шумки от габър " (1965 г.) и "Диви разкази " (1967 г.), преиздавани в милиони екземпляри у нас и по света. Чрез тях бившият лесничей се свързва творчески завинаги с Родопите, където е роден и работил в първите четири десетилетия от живота си.
Николай Хайтов е автор на 43 книги, 13 пиеси, 750 статии, рецензии. Участвал е в създаването на 35 научно популярни и 8 игрални филма (сред които най-успешният за голям екран „Козият рог“ и най-популярният тв сериал „Капитан Петко войвода“). Написал е 12 радиопиеси.
Зад гърба си писателят има и богата административна биография. В средата на 60-те години е главен редактор на списание „Родопи“, член на ръководството на Съюза на българските писатели, където преминава през различни длъжности. В началото на 70-те е ръководител на издателството на Отечествения фронт, председател на столичния съвет за култура, главен редактор на списание „София“…
До 1989 г. е депутат в 9-ото НС. От 1994 г. до края на живота си е председател на СБП.

Съдържание

Мъжки времена…5
Мерак…15
Когато светът си събуваше потурите…27
Страх…41
Дърво без корен…53
Горски дух…65
Засукан свят…77
Букова глава…89
Ибрям-Али…103
Козият рог…119
Калинкините чанове…129
Катерин…137
Черното пиле…143
Гола съвест…153
Сватба …175
Изпит…185
Пътеки…195
Под свирката на локомотива…205
Дърво за огън…217
Грях…233
Дервишово семе…243

Въведено от
zelenkroki
Създадено на
Обновено на
Връзки в Мрежата
Библиографии
Промени

Корици 7