Бодо Узе
Марш през септември

Автор
Бодо Узе
Заглавие
Марш през септември
Издателска поредица
Библиотека за работника №45
Тип
разкази
Националност
немска
Език
български
Преводач
Венцеслав Константинов
Език, от който е преведено
немски
Редакционна колегия
Христо Траянов, Васил Каратеодоров, Богдан Глогински
Художник
Антон Петков
Художествен редактор
Стефан Пенчев
Технически редактор
Катя Куюмджиева
Коректор
Мариана Бисерова
Издател
Профиздат
Град на издателя
София
Година на издаване
1967
Печат
„Профиздат“, София, поръчка 1778
Носител
хартия
Дадена за набор/печат
29.VII. 1967 г.
Излязла от печат
20.XI.1967 г.
Печатни коли
5
Издателски коли
2,95
Формат
1/32 от 71/100
Код / Тематичен номер
1 135
Номер
Ч 830-3
Поръчка
102 (2431)
Брой страници
80
Тираж
14700
Подвързия
мека
Цена
0,20
Анотация

Бодо Узе е роден през 1904 г. в Ращат в семейството на офицер. На седемнадесетгодишна възраст стнава редакционен работник, а като член на Националсоциалистическата младеж получава поста редактор на нацистки вестник в Итцехое. През 1931 г. той ревизира политическите си схвщания и влиза в тесен контакт с Германската комунистическа партия, чийто член става по-късно.
През 1933 г., след като в Германия идва на власт Хитлер, той е принуден да емигрира в Париж с отнето поданство. През 1936 г. се включва в Интернационалните бригади и взема участие в Испанската гражданска война. След две години, болен, но обогатен с впечатления и преживявания, той се завръща в Париж, където издава книгата си „Първата битка“, репортажен разказ за боевете, които е водил батальонът „Едгард Андре“ край Манцанарес. През 1939 г. заминава за Съединените щати. а по-късно за Мексико. През лятото на 1948 г. се завръща от емиграция и се установява в Берлин, където става главен редактор на списание „Ауфбау“, а по-късно поема длъжността председател на Съюза на немските писатели.
Дейността си като писател Бодо Узе започва с автобиографичната си книга „Наемник и войник“, излязла през 1939 г. в Париж, която представлява безпощадна разплата с националсоциализма и със собственото нацистко минало на автора. Най-висша точка в своето художествено развитие той достига с антифашисткия си роман „Лейтенант Бертрам“ (1944), както и с романа си „Патриоти“, епична панорама на националното съпротивително движение, за който през 1954 г. писателят получи Националната награда на ГДР.
За творчеството на Бодо Узе са характерни четири главни насоки, в които то се проявява. Това са темите, свързани с неспокойния живот и моралното падение на немската младеж в обстановката на война и фашизъм, антифашистката борба в Германия, събитията през Испанската гражданска война и годините на изгнание в Мексико.

Съдържание

Надзирателят . . . 5
Мотоциклетът . . . 18
Марш през септември . . . 30
Света Кунигунда в снега . . . 53
Съдържание . . . 79

Въведено от
Еми
Създадено на
Обновено на
Връзки в Мрежата
Библиографии
Чужди рафтове

Корици 2