Под мраморното небе
			
	
	- Заглавие
 - Под мраморното небе
 - Тип
 - роман
 - Националност
 - американска
 - Език
 - български
 - Поредност на изданието
 - първо (не е указано)
 - Категория
 - Любовни романи и повести
 - Жанр
 - Исторически роман
 - Теми
 - Индия
 - Преводач
 - Маргарита Терзиева
 - Език, от който е преведено
 - английски
 - Година на превод
 - 2006
 - Редактор
 - Димитър Риков
 - Оформление на корица
 - Димитър Стоянов — Димо
 - Издател
 - ИК „Ера“
 - Град на издателя
 - София
 - Година на издаване
 - 2006
 - Печат
 - Експреспринт
 - Носител
 - хартия
 - Брой страници
 - 384
 - Подвързия
 - мека
 - Цена
 - 9,50 лв.
 - ISBN
 - 954-9395-62-6, 978-954-9395-62-4
 - УДК
 - 820(73)-31
 - Анотация
 - 
							
Архитектурният шедьовър Тадж Махал — символ на любов, по-силна от смъртта!
Индостан, 1632 година.
Легендата разказва, че, щом загубил своята любима Мумтаз Махал, император шах Джахан бил сломен от мъка. Обсебен от последните думи на императрицата — „Искам да ми построиш красива гробница“, той наел най-даровития архитект в познатия свят — Иса.
Когато прочутият майстор попитал как да изглежда мавзолеят, хан Джахан промълвил: „Да прилича на жена, да носи в себе си красотата на това най-велико творение на Аллах. Ще назнача за твоя помощница дъщеря си Джаханара — нейното лице е огледало на майка й и ще ти бъде вдъхновение за строежа.“
Романът „Под мраморното небе“ е сложна плетеница от терзания, пориви, страст и болка, а в центъра му е най-голямата щерка на императора — Джаханара. С непривична за жена политическа прозорливост, тя усеща, че империята е заплашена: баща й е увлечен от строежа на мавзолея Тадж Махал, наследникът му е слабохарактерен, а малкият й брат е жесток потисник и крои да вземе трона със сила. Щом пламва искрата на гражданската война, младата принцеса смело и находчиво се изправя срещу фанатизма и безразсъдството и се превръща в пръв съветник на баща си.
Строежът на колосалния мавзолей трае повече от десетилетие, а след завършването си сполучливо е наречен „Порта към небесните селения“ и „Храм на любовта“. В страна, където царят хаос и религиозна ненавист, единствения символ на любов, по-силна от смъртта, остава архитектурният шедьовър Тадж Махал.
Запленен от културата на Азия, Джон Шорс посещава различни страни, но траен отпечатък в съзнанието му оставят културата и историята на Индия.
„Под мраморното небе“ е първият роман на младия автор, но рекордно бързо превзема световните класации. Непринуденото държание и момчешката усмивка превръщат Джон не само в любимец на публиката, но и на филмовите сценаристи в Холивуд — предстои филмиране на романа. - Бележки за изданието, от което е направен преводът
 - 
							
Beneath a Marble Sky
© 2006 by John Shors - Въведено от
 - vesi_libra
 - Създадено на
 - Обновено на
 - Връзки в Мрежата
 - Издателства Библиографии
 - Промени