Опалите на Нефертити
			
	
	- Заглавие
 - Опалите на Нефертити
 - Подзаглавие
 - Научно-фантастичен роман
 - Издателска поредица
 - Библиотека „Приключения и научна фантастика“ №116
 - Тип
 - роман
 - Език
 - български
 - Поредност на изданието
 - първо
 - Категория
 - Българска фантастика
 - Жанр
 - Детска фантастика
 - Теми
 - Четиво за тийнейджъри (юноши)
 - Редактор
 - Васил Райков
 - Художник
 - Ани Бобева
 - Художествен редактор
 - Тончо Тончев
 - Технически редактор
 - Гергина Григорова
 - Коректор
 - Райна Иванова
 - Библиотечно оформление
 - Народен художник Борис Ангелушев
 - Издател
 - „Народна младеж“ — издателство на ЦК на ДКМС
 - Град на издателя
 - София
 - Година на издаване
 - 1971
 - Печат
 - Държавна печатница „Георги Димитров“, София
 - Носител
 - хартия
 - Дадена за набор/печат
 - 3. III. 1971 г.
 - Подписана за печат
 - 25. VII. 1971 г.
 - Излязла от печат
 - 25. VIII. 1971 г.
 - Печатни коли
 - 13,75
 - Издателски коли
 - 11,41
 - Формат
 - 1/16 59/84
 - Код / Тематичен номер
 - 2692
 - Поръчка
 - 103
 - Брой страници
 - 220
 - Тираж
 - 30000
 - Подвързия
 - твърда с обложка
 - Цена
 - 0.88 лв.
 - С илюстрации
 - да
 - УДК
 - 886.7-31
 - Анотация
 - 
							
В малък оазис сред пустинята, в „Мъртвото сърце“ на Австралия, избухва страшна болест по растенията. Така започва последният роман на Петър Бобев „Опалите на Нефертити“. В търсене огнището на тая зловеща зараза, която застрашава целия живот на нашата планета, фитопатолошката Мария Димова и брат й Крум Димов откриват в Планината на Змията-Дъга един издълбан в скалите древноегипетски град. В подземния му храм, отрупан със скъпоценности и най-скъпите опали на света, стои от хилядолетия насам прекрасната статуя на Нефертити, съпругата на фараона реформатор Ехнатон, избягала от враговете му след неговата смърт и основала каменния град.
И там, край опаловите мини и в мрачните египетски подземия, Мария Димова и брат й неволно биват увлечени в жестоката борба между бандата алчни авантюристи и тайнствения чернокож фараон, който е пръснал ужасния вирус по растенията, за да отмъсти на цялото човечество за претърпените от него унижения поради цвета на кожата му. - Съдържание
 - 
							
Джовани Гато…….5
Крум Димов……..1 9
Гурмалулу…….32
Рано заранта………..43
Том Риджър………57
След два часа……..72
Родът на Гурмалулу…… 82
Когато свалиха превръзката……. 07
Крум не изчака търсачите…….112
Том Риджър и Гурмалулу…….120
Черният Ехенуфер…….133
Само трима останаха живи…….145
Ехнатон………..156
Пребити и измъчени…….169
В същото време………177
След като пусна…….185
При страшния взрив……..195
Мария се събуди……. 213 - Бележки
 - 
							
Петър Бобев Петров (1914–1997) е български писател, автор на приключенски, научнофантастични и исторически разкази, повести, новели и романи, на приказки и други литературни произведения.
 - Въведено от
 - Karel
 - Създадено на
 - Обновено на
 - Източници
 - 
							Петър Бобев Петров (1914-1997) е български писател, автор на приключенски, научнофантастични и исторически разкази, повести, новели и романи, на приказки и други литературни произведения —
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%8A%D1%80_%D0%91%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B2 - Връзки в Мрежата
 - Библиографии Енциклопедии